Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października 2023 roku.
Głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00.
Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z #WYB023.
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października 2023 roku.
Głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00.
W wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i posłanek oraz 100 senatorek i senatorów.
Po rejestracji listy zostaną opublikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
W wyborach parlamentarnych czynne prawo wyborcze przysługuje osobom, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 18 lat, a prawo wyborcze nie zostało im odebrane poprzez prawomocny wyrok sądu lub Trybunału Stanu, a także – co istotne – nie są ubezwłasnowolnione.
Jest to miejsce zameldowania na pobyt stały.
Jeśli nie jesteś zameldowany na pobyt stały, a jedynie na czasowy lub w ogóle nie posiadasz meldunku, złóż jak najszybciej wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.
Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!
Wniosek możesz złożyć też na stronach rządowych przez profil zaufany.
Możesz to zrobić do 12 października.
Podczas głosowania musisz mieć przy sobie jeden z następujących dokumentów: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy.
Aby odddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydatkę. Możesz zagłosować tylko na jednego kandydata lub kandydatkę z jednej wybranej przez Ciebie listy.
W wyborach do Senatu możesz zagłosować na jednego kandydata lub kandydatkę z zaproponowanej puli.
Partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość – zapowiedziała organizację referendum w dniu wyborów do parlamentu, 15 października. Zadane w nim pytania nie mają nic wspólnego z bieżącymi problemami polskiego społeczeństwa.
Dzięki referendum PiS: przyciąga określonych wyborców do głosowania, może wydać więcej publicznych pieniędzy na swoją kampanię wyborczą oraz nie musi przestrzegać ciszy wyborczej.
Tak! „Żaden wyborca nie może być zmuszany do wzięcia kart i głosowania — czy to w wyborach do Sejmu, czy do Senatu, czy w referendum. Może odmówić przyjęcia każdej karty do głosowania” – tłumaczy Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o referendum ogólnokrajowym przedartych całkowicie kart nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu frekwencji.
Obecny przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, przestrzega jednak, że to może zostać uznane za przestępstwo zniszczenia dokumentów wyborczych (art. 248 Kodeksu karnego).
Prawnicy spierają się, czy ma rację, czy nie. W naszej ocenie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest odmowa przyjęcia karty do referendum.
Tak – komisja wyborcza ma obowiązek odnotować fakt nieprzyjęcia karty przy Twoim nazwisku. Dopilnuj, by tak się stało – na podstawie informacji, kto przyjął kartę, będzie obliczona frekwencja. To z kolei zdecyduje, czy referendum jest wiążące.